Skip Navigation Links
Chicago'da Doğum Nedir?
Hizmetlerimiz
Doktorumuz
Chicago Hakkında
Bize Ulaşın

Chicago, Illinois eyaletinin Michigan gölü kıyısında kurulmuş olan, Amerika'nın üçüncü büyük ve Orta Batı'nın en büyük şehridir. İllinois eyaletinde Patawomi yerlileri tarafindan manası "güçlü/ulu" veya "yabani soğan" olan "Checaugou" olarak adlandırılmış Chicago nehrinin, Michigan Gölüne aktığı yerde 1837 de 4170 nüfus ile "Chicago" şehri kurulmuştur. Tren yolunun buradan geçmesi ile çok kısa sürede büyümüş, 8 Ekim 1871'de "Büyük Chicago Yangını" olarak tarihe geçen felaketle neredeyse tamamen yerle bir olmuştur. Şehirde Downtown'a gittiğinizde göreceğiniz "Water Tower" yani bir su deposu dışında bütün binalar yanmış ve 90 bin Chicago'lu evsiz kalmıştır. Bu felaketten sonra tekrar yapılanan ve kurulan şehre ilk geldiğinizde dikkatinizi çekecek düzen, diğer büyük şehirlerden Chicago'yu ayıran önemli bir özelliktir. State ve Madison caddelerini O-O  noktası olarak alıp numaralandırılmış birbirine paralel ve dik dik kesen caddelerle şehrin büyük bir bölümünde kaybolmak imkansızdır.

"Windy City" yani rüzgarli şehir olarak tanınan Chicago, Jazz'ın, dünyanın en yüksek binalarından Sears Kulesi'nin (yeni ismi Willis Kulesi) ve daha birçok "ilk"in ev sahibidir. Chicago "Jazz"ın doğum yeri olarak müzikseverler için de çok büyük fırsatlar sunar. Blues ve Jazz barları tanınmış grupları misafir eder. Üstüste 4 kez NBA şampiyonu olan Michael Jordan'lu Chicago Bulls basketbol takımını şehre gelmemiş olanlar dahi tanırlar. Chicago'yu Amerikan futbolu liginde "Bears", beyzbol liginde "Cubs" ve "White Sox", buz hokeyi liginde "Hawks" ve futbol liginde "Fires" temsil eder.

Ayrıca şehir merkezinde Frank Lloyd Wright ve Mies Van Der Rohe gibi tanınmış mimarların tasarladığı çok sayıda yapıyı görmek mümkündür. 110 katı ile Amerika'nın en yüksek binaları arasında yer alan Willis Kulesi ve bunun dışında AON Binası, Hancock Kulesi gibi gökdelenin olduğu şehir ilk çelik gövdeli gökdelenin yapıldığı yerdir. 4.2 milyon ft2 alanı ile Merchandise Mart dünyanın en büyük ticari binası olup, Chicago Amerika'da Midwest'in en büyük ticari merkezidir. Chicago şehir merkezinin güneyindeki Chicago Board of Trade başta olmak üzere büyük şirketlerin bulunduğu Civic Center günde milyonlarca çalışanı çekmektedir. Bunun yanısıra ünlü okulları, yazın 4 ay halka açık plajları, Michigan Avenue üzerindeki "Magnificent Mile" yani "Muhteşem Mil" olarak adlandırılan ünlü mağazaların olduğu caddesi ve alışveriş merkezleri, Navy Pier ve Grant Park'daki festivalleri, göl boyunca binlerce yat ve bot bulunan marinaları ile her zaman hareketli bir şehirdir.

Chicago'ya ilk geldiğinizde Amerika'nın Los Angeles ve New York gibi diğer şehirlerine nispeten daha düzenli ve temiz olduğunu farkedeceksiniz. Şehir merkezini yürüyerek gezebilirsiniz. Kışın çok soğuk ve yazın sıcak havada dahi ne olursa olsun göl kenarında insanların spor yaptığı Chicago'da, taksiler dışında bol sayıda otobüs ve oldukça geniş bir bölgeye ulaşan raylı sistemi rahat ulaşım imkanı sağlar. Her büyük şehirde olduğu gibi geniş mutfak yelpazesinden örnekler sunan restoranları, çeşit çeşit bar ve gece kulüpleri, ünlü oyun ve müzikalleri misafir eden tiyatrolar, sinemalar, ve daha birçok mevsimsel aktivite ile her zevke uygun eğlence bulabilmek mümkündür.

Birçok Chicago'lu bile 19.yüzyılın sonunda politikacıların safsatalarından bıkmış olan bir gazetecinin Chicago'ya kazandırmış olduğu "Windy City" lakabının kışın gölden esen soğuk rüzgar nedeniyle verildiğini zannetmektedir. Chicago kışının soğuğuyla ünlüdür. Eylül ayının ortalarında soğuyan hava Aralık ayında yerini "Windchill" yani ayaz denilen soğuklara bırakır. Sonbahar ve ilkbahar genelde 3 haftadan fazla sürmez. Mayıs ayında ısınan havalarla beraber göl kenarında ve şehirdeki parklarda piknik yapabilir, bisiklet kullanıp trekking yapabilir; göl kenarında hakla açık 29 plajda göle girip, plaj voleybolu oynayabilir, gölde yelken veya sörf yapabilir, tekne ile gezebilir; şehir merkezinin kuzeyinde göl yakınındaki kanalda ve çevre nehirlerde kano ile gezebilirsiniz. Yaz sonunda ağaçların büründüğü muhteşem renk cümbüşünü yakalamak için çevre ormanlıklara gezi vaktini iyi ayarlamak gerekir. Kışın sert geçmesi nedeniyle şehre bu mevsimde gelmek isteyenlerin sık sık havaalanı ve yol raporlarını takip etmesi gerekmektedir.

Michigan gölü Kuzey Amerika'da birbirine bağlı beş büyük gölden oluşan "Büyük Göller"den üçüncü en büyük ve dünyanın altıncı en büyük tatlı su gölüdür. Gölün dibinde Navy Pier'in Deniz Kuvvetleri tarafından kullanıldığı zamanda burada yapılan tatbikatlarda kaza sonucu düşen 200 adet 2. Dünya Savaşı uçağı ve çeşitli sebeplerle batan binlerce gemi batığı bulunmaktadır. Bu batıkları özel dalış turları ve altı camlı gemi turları ile görmeniz mümkündür. Michigan gölünün tüm çevresinde olduğu gibi Chicago kıyısında da özellikle kuzey banliyolarda gemilere yön veren birçok ünlü "Işık Kulesi" bulunur. Michigan gölüne akan Chicago nehri üzerindeki özel ve ticari su taşımasının yapılmasına imkan veren açılan köprüler, Chicago'yu dünyanın en çok hareketli köprüsü olan şehri ünvanını vermiştir. Michigan Avenue üzerinde bulunan köprüden batıya bakarsanız nehrin göle açıldığı kanalı görürsünüz. Burası Süveyş Kanalı gibi su seviyesini düzenleyen kapaklı sisteme sahip bir kanaldır. Aynı yöne giden bütün bot ve tekneler kenarlara bağlandıktan sonra kapaklar kapatılır ve su seviyesi gidilecek yöne doğru ayarlanarak kapak gidiş yönü üzerindeki kapak açılır.

Chicago yaşayanları açısından çok kozmopolit bir yapıya sahiptir. Illinois şehrinin 12 milyonluk nüfusunun, 8 milyon kadarı Chicago metro bölgesinde, 3 milyona yakını ise sadece Chicago şehrinde yaşamaktadır. Polonyalılar, Yunanlılar ve İtalyanların en büyük etnik grupları oluşturduğu nüfus içinde birçok Afrikalı, Asyalı, Hispanik ve Yerli Amerikalı barındırmaktadır. Chicago merkezinin batısında Halsted ve Madison caddesinin kesiştiği civarda Greek Town'da bulunan restoranlarda tanıdık yemekleri bulabilir, "Türk Kahvesi" içebilirsiniz. "Little Italy", "Chinatown" ve "Pilsen" şehrin diğer etnik grupların ve yerel kuzinlerin yoğun olduğu bölgelerdir.

Yaşam masrafları açısından diğer metro şehirler ile hemen hemen aynı olan Chicago şehri devamlı büyümektedir. İş imkanları açısından değişik bir yelpazeye sahip olan Chicago, Sears, Motorola, Bank One, Boeing, McDonalds, Kraft, Caterpillar gibi çeşitli sektörlerden en büyüklerin yönetim merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Not: Yukaridaki bilgiler Mezun USA sitesinden alınmıştır.

 


 

Chicago VideolarıBu web sitesindeki bilgi ve materyaller kapsamlı ve ayrıntılı olmayıp , CHICAGODADOGUM.COM tarafından sadece bilgi verme amaçlı olarak hazırlanmıştır. Sitedeki hiçbir bilgi yasal danışmanlık mahiyetinde algılanmamalıdır. Tüm çabalarımıza karşın bu bilgiler tam, güncel ve herhangi bir durumun şartlarına uygulanabilir nitelikte olmayabilir. Bu nedenlerle oluşabilecek hatalar ve ihmallerden dolayı CHICAGODADOGUM.COM herhangi bir sorumluluk kabul etmeyecektir. Bu sitedeki bilgilere dayanarak verilebilecek yanlış kararlardan, tamamen kararı alan kişi sorumludur. CHICAGODADOGUM.COM her ne şekilde olursa olsun bu siteye giriş, sitenin kullanımı veya içeriğindeki bilgiler nedeniyle oluşabilecek doğrudan ya da dolaylı kayıp ve zararlardan dolayı sorumlu tutulamaz. Bu web sitesindeki karakter, resim ve grafikler en iyi 1024 x 768 piksel çözünürlükte görüntülenebilmektedir